Türkiye'nin İlk ve Tek Forex Forum Platformu
Kişisel Rehberiniz: Yeni Başlayanlar İçin Forex Ticaretini Öğrenin - Baskı Önizleme

+- Türkiye'nin İlk ve Tek Forex Forum Platformu (https://www.frxbeta.com)
+-- Forum: FOREX (https://www.frxbeta.com/forum-forex.html)
+--- Forum: Forex Hakkında Herşey (https://www.frxbeta.com/forum-forex-hakkinda-hersey.html)
+--- Konu Başlığı: Kişisel Rehberiniz: Yeni Başlayanlar İçin Forex Ticaretini Öğrenin (/konu-kisisel-rehberiniz-yeni-baslayanlar-icin-forex-ticaretini-ogrenin.html)

Kişisel Rehberiniz: Yeni Başlayanlar İçin Forex Ticaretini Öğrenin - FrxBETA - 30/05/2023

Bilindiği gibi Forex piyasasında işlem yapmak karmaşık görünebilir ancak gerçek şu ki çoğu kişi herhangi bir finansal eğitim almadan kısa sürede ticarette ustalaşabilmektedir. Hemen şimdi bizimle yeni başlayanlar için forex ticaretini öğrenelim.

Ticaret Süreci

Forex döviz piyasasında işlem yapma süreci şu şekildedir: 
  • Tüccarların alım satım yapmaları için erişim bir aracı kurum tarafından sağlanır.
  • Aracı kurum, tüccarın adına fonların yatırıldığı bir ticaret hesabı açar.
  • Tüccar, özel yazılım - ticaret terminali - yardımıyla geçmiş ve fiyat dinamikleri hakkında bilgi alır ve döviz alım satım anlaşmalarını yürütmek için talepte bulunur.
  • Forex şirketi işlemleri yapar ve sonuçlarını tüccarın ticaret hesabına kaydeder.

Satın alınan para biriminin fiyatı yükselirse, tüccar onu başka bir para birimi karşılığında satabilir ve tıpkı bir döviz bürosunda klasik bir işlemde olduğu gibi kar elde edebilir. 

[Resim: raw_mahfi-egilmez-anlatti-forex-ve-forex...998139.jpg]

Satın alınan para biriminin oranı düşmeye başlarsa, tüccar olası kayıplarını en aza indirmek için onu hızlı bir şekilde satmayı düşünmelidir. 

Alım satım terminalindeki çizelgelerin ve işlevlerin bolluğu, birçok yeni başlayan tüccara, alım satımın yüksek nitelikli analistler için bir meslek olduğu izlenimini veriyor. Elbette, eğitim almış analistlerin ticaretin temellerini hızlı bir şekilde öğrenme ve ticaretten kar elde etmeye başlama şansı yüksektir - ve bu mantıklıdır - ancak ticaretin büyük bir kısmı gizli bilgi değil, teknik bilgidir. Öğretilebilir ve uygulanabilir. 

Gerçek parayla başarılı bir şekilde ticaret yapmak bilgi ve pratik gerektirir. Bu bilgi ve uygulama, tematik literatürü okuyarak, forex şirketlerinin web seminerlerine katılarak veya piyasaları inceleyen, müşterileri eğiten ve çevrimiçi ticaret için finansal araçlar sağlayan bir aracı şirketle iletişime geçerek elde edilebilir. 

Başlangıç olarak, Forex piyasalarında işlem yapmaya başlamak için arzu ettiğiniz hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak bir yol inşa edeceğiz.

Forex'i Anlamak

Forex'in kendine has bir dili vardır, bu yüzden yolculuğunuza terminolojiyi öğrenerek başlamanız gerekir. İlk ticaretinizi yapmadan önce, Forex dilinin temel kavramlarını, kısaltmalarını ve özelliklerini anlamayı öğrenmeniz gerekir. 

Terminolojide uzmanlaştıktan sonra, Forex hakkında kitaplar okumaya başlayabilir veya terimleri, kavramları, piyasa katılımcılarını ve temel mekanizmaları anlamanıza yardımcı olacak ücretsiz Forex eğitim videolarını izleyebilirsiniz. Temel konulara aşina olduğunuzda, bu konunun sizin için ilginç olup olmadığı ve daha fazla çalışmak isteyip istemediğiniz netleşecektir. Bu durumda, tam bir eğitim kursu almaya değer. Bundan sonra, güvenli bir demo hesabında şansınızı deneyebilir ve yavaş yavaş gerçek parayla işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Broker Seçimi

Forex dünyasında işlem yapmaya başlamadan önce bir komisyoncu seçmelisiniz. Finans şirketi, ek finansal özellikler sunan birçok broker ile alım satım yapmanızda size yardımcı olacaktır. Saygın bir komisyoncu, anlaşmalardan kâr etmek ile oran ve talep edilen fiyat arasındaki parayı kaybetmek arasındaki fiyat farkını yaratmaya yardımcı olabilir.

Çeşitli aracı kurumların incelemelerini derinlemesine araştırmaktan ve okumaktan korkmayın. Tüm aracı kurumlar Forex ticareti sunmamaktadır, bu nedenle bir hesap açmadan önce müsait olduğundan emin olun. 

Dünya Ekonomisinin Analizi

Döviz ticareti yaparak para kazanmak, dünya ekonomisinin hareketini doğru bir şekilde tahmin etmekle ilgilidir. Kârlı bir tüccar olmak için, temel para biriminizi değeri artacak bir karşıt para birimine dönüştürmeniz ve ardından değer zirve yaptığında karşıt para birimini tekrar temel para biriminize dönüştürmeniz gerekir. 

Para birimlerini satın almakla ilgilendiğiniz ülkelerin ticaret pozisyonlarını, GSYİH'lerini ve siyasi iklimlerini inceleyin ve hangi para biriminin yatırım yapmaya değer olduğunu ve ekonominin hangi ülkelerde büyümesinin beklendiğini anlayarak büyük bir avantaj elde edeceksiniz. 

Örneğin, Forex dünyasına dalmak için iyi bir başlangıç noktası olan TradingView widget'ına göz atabilirsiniz.